HOTII DE SUBTITRARI (nesfarsit)

(Vizitator)
14-Iul-2007, 10:07 Top

Da, invidia doare... Oricum, prin gestul asta astazi se vor prabusi definitiv. Sper ca toata lumea sa observe cum titrari.ro stie sa respecte munca unui traducator, iar de acum inainte sa nu-si mai dea osteneala sa intre in casa unor hoti care atata timp cat nu au respect pentru ceilalti, m-as indoi sa aiba respect pentru ei insisi. Adica sunt undeva sub nivelul marii, daca intelegeti ce vreau sa spun. Smiley

P.S. E vechea tactica, in maxim 48 de ore apare plagiatul dupa subul nostru, iar atunci se vor descotorosi de munca noastra. Sper ca userii sa aprecieze pe cei care traduc cu adevarat, nu pe cei ce fura si isi bat joc astfel de munca altora.

adicoto (306 mesaje) (Moderator Junior)
14-Iul-2007, 10:07 Top

Partea frumoasa e ca au uitat sa stearga autorii de la sfarsitul subtitrarii.

smyley (13 mesaje) (Utilizator)
15-Iul-2007, 12:07 Top

Poate ca nu au fost stersi intentionat, ca sa respecte munca omului. Nici asa nu e bine?
Am vazut totusi o faza care nu il face pe autor demn de respect. La traducerea de la Number 23 e urmatorul comentariu
Comentariu: 5 variante de subtitrare: The.Number.23.UNRATED.DVDRip.XviD-NUMBER23 (resincronizata de [url]www.subs.ro[/url] ),
Traducerea e facuta de alin002 care nu are nici o treaba cu razboiul dintre titrari.ro si subs.ro
Cum ar fi daca toate traducerile facute de cris ar avea pe randul de sub "resincronizare de titrari.ro courtesy of veverita_bc". Ar fi respectat atunci dreptul de autor?
Consider ca faceti treaba buna si aveti o gramada de titrari exclusive dar sa iti pui stamplila pe un produs la care nu ai nici o contributie e un pic cam mult.

(Vizitator)
15-Iul-2007, 01:07 Top

Nu inteleg care este problema. In primul rand nu vad ce nu ti se pare in regula cu sintagma:"resincronizarea: www.subs.ro". Din nou am dat dovada de o mare marinimie si nu m-am trecut eu ca persoana care a resincronizat, si stii de ce ? Pentru ca resincronizarea am facut-o pentru [url]www.subs.ro[/url] , in numele [url]www.subs.ro[/url] . Si stii de ce am specificat acest lucru ? Sa stie lumea ca doar pe acest site gaseste cea mai buna sincronizare la acest film. Iar cei care au descarcat aceasta sincronizare din alte parti, inclusiv de aici (inainte sa-i fac eu sincronizarea) si-au dat seama ca in mod evident nu era vorba de o sincronizare buna decat pana pe la jumatatea filmului, dupa care totul o lua razna. A, ca pe titrari.ro orice contributie gen: "sincronizarea" sau "revizuirea traducerii" e stearsa cand apare [url]www.subs.ro[/url] , sau cris999 sau gligac2002 sau oricine altcineva din echipa subs.ro, dar pastrata cand e vorba de Dappon sau altii care pun si aici, si acolo (Distel, Sherpe etc), asta spune cu totul altceva. Iar de acum inainte, daca vei mai vedea in vreo subtitrare o chestie de genul: sincronizarea sau traducere revizuita de [url]www.subs.ro[/url] , atunci ar trebui sa intelegi ca stim si noi singuri sa ne facem o sincronizare, nu trebuie sa asteptam ca suburile noastre sa fie furate si, culmea, cand apare o varianta dvdrip, un oarecare sa puna sincronizarea pe alt site, iar noi sa ramanem ca fraierii cei care am facut subul fara a beneficia de roadele propriei noastre munci. Nu, noi nu furam sincronizarile altora la filmele nou aparute, ni le facem singuri.

P.S. Daca te deranjeaza, n-ai decat sa-ti stergi linia din subul descarcat de tine sau sa ti-o descarci din alta parte. Atata timp cat numele autorului e trecut in sub nu cred ca s-a incalcat nimic. Iar in privinta individului alin022, esti liber sa-ti pastrezi pentru tine parerea, nu sa o impartasesti pe aici, pentru ca nu ne intereseaza. Stim cine e si ce face, asa ca nu veni cu vorbe aiurea, ok ?

P.S.2: " Consider ca faceti treaba buna si aveti o gramada de titrari exclusive dar sa iti pui stamplila pe un produs la care nu ai nici o contributie e un pic cam mult." Te rog sa-ti justifici afirmatia. Cum adica "nu ai nici o contributie " ? Te rog sa-mi demonstrezi ceea ce spui, pentru ca se poate intelege ca cineva a trecut "resincronizat de www.subs.ro" dar n-a facut nimic la subtitrare.

Palaviccini-Centurion (595 mesaje) (Utilizator)
18-Sep-2007, 08:09 Top

S-a mai plagiat una pe titrari.ro: Dr. Strange (2007) . Traducatorul adevarat: Duke of Hyacinth. Plagiatorul de pe titrari.ro: F-U-R (se pare un nume predestinat). E site-ul titrari.ro raiul plagiatorilor?

(Vizitator)
18-Sep-2007, 08:09 Top

Acest F-U-R e, ca toti ceilalti care-si gasesc de lucru plagiind subtitrarile noastre, un recidivist convins si tolerat in cercul lor restrans. Sper sa citeasca si un anume domn capitan zecile de mesaje postate aici de userii nostri, sunt convins ca va gasi in aceste pagini alte exemple de plagiatori tolerati de cei de pe titrari.ro. E dovada clara ca nimeni care a plagiat sau furat subtitrari de aici nu a fost banat acolo. Asa inteleg unii sa nu incurajeze hotia, si nu cum spunea d-l capitan.

Stiti ce e cel mai ciudat ? De ce acesti plagiatori nu indraznesc sa plagieze subtitrari facute de ei(recte titrari.ro), si sa le urce pe site-ul lor sau al nostru ? De ce F-U-R nu plagiaza de exemplu un sub pe care noi nu-l avem pe site si sa-l urce si la noi, sa demonstram cum se iau cu adevarat masuri pentru stoparea acestui fenomen ? Dar cred ca in spatele acestor acte se ascund niste nenorocite de provocari care exprima frustrarea unora. D-le, nu poti sa faci ? Foarte bine, te recunosti impotent, eventual incerci sa-ti tratezi impotenta, dar nu te duci si iei cu forta ceea ce altul are. Nu esti nici Dumnezeu, nici Ceausescu. Cel mult suferi de tulburari de comportament. Dar pentru asta nimeni nu te va ridica in slavi.

SunBeam (7 mesaje) (Utilizator)
2-Feb-2008, 09:02 Top

Sunt cam nou p-aci, dar am citit cam toate paginile din thread-ul asta. Prin domeniile pe unde ma mai invart, exista oameni care isi fac o meserie din arta de a fura de la altii. In cracking, de exemplu, eu fac patch-uri pentru programe. Vine omul bine mersi, ia patch-ul, il aplica executabilului, impacheteaza executabilul (ca sa nu ma prind) si-l pune pe net sub numele sau. Le-a cam pierit cheful cand am inceput sa adaug chestii redundante in patch-uri (gen, compara prima litera din Registered to: [S] unBeam; prima fiind S; daca nu e S, exit application).

De ce am trancanit atat, simplu. Pentru titrari se pot face o sumedenie de lucruri pentru a preveni furatul. SFV/CRC-checker, criptare de cuvinte si decriptare cu dictionar de cod (am vreo 2-3 aplicatii care merg binisor, insa cum playerele pe care le folosim nu le suporta, o sa fie decodare ioc..)

P.S.: Referitor la "Plagiatorul anului" - nu vi se pare cam ciudata corespondenta "veverita_bc" si "1 kg de alune"? Da doamne sa nu castige, ca va rupe la desaga =]

dashi (106 mesaje) (Utilizator)
4-Feb-2008, 07:02 Top

Prietene, nu se poate face nimic cu "furatul" de subtitrari, atata timp cat sunt postate pe net la liber, sunt facute non-profit pentru non profit, ca acum mai sunt la mijloc si diverse orgolii, asta este alta treaba....insa ce zici tu nu se aplica si nici nu se va aplica vreodata...in cazul nostru, al traducatorilor de filme pentru amuzamentul nostru si al comunitatii.

adicoto (306 mesaje) (Moderator Junior)
4-Feb-2008, 09:02 Top

. Pentru titrari se pot face o sumedenie de lucruri pentru a preveni furatul. SFV/CRC-checker, criptare de cuvinte si decriptare cu dictionar de cod (am vreo 2-3 aplicatii care merg binisor, insa cum playerele pe care le folosim nu le suporta , o sa fie decodare ioc..)


Cred ca ti-ai raspuns singur.

SunBeam (7 mesaje) (Utilizator)
21-Apr-2008, 07:04 Top

Heh. Bine ca sunteti morocanosi Smiley

VocaTeam b.v. (18 mesaje) (Utilizator)
21-Apr-2008, 07:04 Top

Heh. Bine ca sunteti morocanosi Smiley


Bravo, prietene, ma bucur ca te tot aberezi intr-una. Decat sa cauti scandal acolo unde s-au potolit apele, si sa incerci sa intarati aiurea, mai bine du-te in-acel-loc-ce-nu-se-poate-spune-politicos-pe-un-forum-respectat Smiley.

loverboy81 (49 mesaje) (Utilizator)
1-Mai-2008, 02:05 Top

Eu zic ca cea mai buna sa solutie pentru subs team momentan este sa intre intr-o vacanta temporara de vreo 1 luna sau 2, atunci sa ii vedem pe restul userilor "indiferenti" si lipsiti de respect ce o sa mai comenteze sau atunci sa vezi ce o sa ne uitam la filme cu subtitrari de 2 lei. Pentru mine subs team au fost si raman no.1 in RO pentru ca am incercat sa fac o subtirare si stiu ce inseamna. In general sustin ca subs.ro reprezinta 50% din scena subtitrarilor in RO, daca nu si mai mult. Dar mai sunt si altii ... Ideea este ca ar trebui sa se acorde putina recunostinta acestei echipe si mai multa importanta acestui topic de catre noi toti userii care avem cont aici.

P.S. Pentru SUBS TEAM: Faceti subtitrari in continuare, nu le mai puneti pe site vreo 2 luni, atunci sa vedem activitatea site-ului titrari.ro sau a altor site-uri. Va rog. Eu unul votez pentru asta!

nenea_hartia (472 mesaje) (Utilizator)
1-Mai-2008, 04:05 Top

Pentru SUBS TEAM: Faceti subtitrari in continuare, nu le mai puneti pe site vreo 2 luni, atunci sa vedem activitatea site-ului titrari.ro sau a altor site-uri.

Mă îndoiesc că cei de pe titrari.ro fac subtitrări doar pentru că le fac și cei de pe subs.ro, și invers. Dacă însă sugerezi că majoritatea titrărilor de acolo sunt plagiate după cele de aici, sincer, eu nu prea cred. Reciproca e, evident, valabilă.
Cât despre alte site-uri, părerea mea e că nu există, ele doar preiau subtitrări de pe titrari.ro sau subs.ro.

loverboy81 (49 mesaje) (Utilizator)
1-Mai-2008, 05:05 Top

Mă îndoiesc că cei de pe titrari.ro fac subtitrări doar pentru că le fac și cei de pe subs.ro, și invers. Dacă însă sugerezi că majoritatea titrărilor de acolo sunt plagiate după cele de aici, sincer, eu nu prea cred. Reciproca e, evident, valabilă.
Cât despre alte site-uri, părerea mea e că nu există, ele doar preiau subtitrări de pe titrari.ro sau subs.ro.


Nu am spus ca activitatea celor de pe titrari va fi nula, si nici ca majoritatea subtitrarilor de acolo sunt plagiate (citeste mai bine) dar cu siguranta va fi afectata activitatea lor intr-un fel sau altul. Uita-te la lista de subtitrari pe care subs.ro acuza ca ar fi plagiate. Si ii cred, au destule dovezi chiar in continutul subtitrarilor (keywords). Sunt suficiente 2-3 exemple (si nu majoritatea) ca sa ii poti acuza de hotie.
Bafta tuturor!!

Palaviccini-Centurion (595 mesaje) (Utilizator)
1-Mai-2008, 06:05 Top

Titrari.ro a devenit un rai al plagiatorilor si hotilor de titrari. In fiecare zi, gasesc acolo cate o subtitrare plagiata si care sta acolo bine mersi. Ultimul exemplu, Fools' Gold (2008 ), subtitrarea plagiata grosolan de unul pe nume Cryptos. Cu asemenea site-uri nu stiu daca are vreodata rostul de a discuta ceva. Si, chiar ne-am gandit si noi sa facem un fel de "greva a traducerilor"...sa vedem daca userilor le va conveni faptul ca din cauza ambitiilor prostesti unor moderatori de pe titrari.ro, ca veverita_bc, ei vor avea parte de traduceri din ce in ce mai putine.