EUROVISION

dashi (106 mesaje) (Utilizator)
11-Feb-2007, 03:02 Top

Bai ce nemernici, unde masa au sesizat ei plagiat la melodia lui Moga, piesa aia daca mergea la Eurovision era nr.1....oricum a ajuns super hit in Europa....eurovisionul p....di.

(Vizitator)
11-Feb-2007, 03:02 Top

Nici melodia bulgareasca nu e departe de surse de inspiratie mai cunoscute... Ce-ati zice de Dr.Alban ? Nu vi se pare ca mai mult de jumatate din ea ne intoarce in timp cu mai bine de 10 ani ? Smiley

SHAKTI (1,093 mesaje) (Administrator)
11-Feb-2007, 06:02 Top

:? Am ascultat si eu Locomondo de mai multe ori in speranta ca ar trebui sa prind esentza melodiei. OK, care este esentza?? Unde e show-ul? Baietii aia se misca ametiti unul pe langa altul si mai nimeresc din greseala si pe la microfon, cantand un refren, care sa fie si el acolo. Nu scrie nicaieri Romania, nu ne identificam cu nimic decat la final pe acel ritm de hora, doar acolo suntem NOI. Andra cu Simplu aveau sanse si chiar bune de tot: exista specificul romanesc(Dracula), un show bunicel si voci bune. La Eurovision e nevoie de "plamani" gen Luminita Anghel si Mihai Traistariu nu de lalaiala. Cand se va gasi si la noi un copil minune gen Ruslana, atunci vom avea si noi sanse mari la locul 1.
Smiley

lost in translation
AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
11-Feb-2007, 11:02 Top

Mda...am ascultat-o acum...
La ritmul asta vom fi slabi rau.

dashi (106 mesaje) (Utilizator)
11-Feb-2007, 11:02 Top

Cea mai varza melodie....pe bune, cu inflexiuni rusesti, un kkt de doi lei si un leu, cred ca selectiile astea din Romania sunt ceva la modul.....bah care este cea mai de kkt trupa...pai locobombo, aceea sa se duca. Smiley

ASO (16 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 12:02 Top

Mare păcat că "Desperado și Tony Poptămaș" s-au prezentat cu două melodii....și ca și cum nu ar fi fost de ajuns, au ales ca melodie favorită pe cea mai slabă, indicând telespecatatorilor să voteze melodia care a primit un punctaj mai mic de la "juriu de specialitate" :o

Pe de altă parte consider că melodia care a câștigat va avea mai multe șanse decât ar fi avut "Desperado și Tony Poptămaș"....La Eurovision contează mai mult mesajul decât piesa în sine, iar cei ce decid câștigătorul sunt în marea majoritate persoane fără studii muzicale...

Oricum nu putem decât să le ținem pumnii...până la urmă reprezintă România, nu? :ro: :U: :ro:

SHAKTI (1,093 mesaje) (Administrator)
12-Feb-2007, 12:02 Top

Tendinta ultimilor ani la Eurovision a fost un show cat mai dinamic si original. Cine reusea ceva exploziv, lasa o amprenta mai puternica asupra publicului. Sau daca vocea respectivului artist era deosebita, show-ul era lasat in umbra. Monica Anghel si Marcel Pavel nu au avut o melodie cu mesaj international ci pur si simplu una de dragoste, insa faptul ca amandoi au niste voci remarcabile i-a avantajat foarte mult. Conteaza si publicitatea pe care si-o fac artistii inainte de spectacol. Tin minte ca Monica a interpretat I will always love you- Whitney Houston si Marcel Pavel ceva gen Pavarotti. S-au ridicat ziaristii in picioare si i-au aplaudat, criticii au scris de bine si de aici au obtinut un loc destul de bun, 8 parca. Mi-e greu sa cred ca baietii nostri vor reusi ceva spectaculos pentru ca mesajul e mult prea slab iar pentru a atrage publicul nu cred ca vor folosi prea multe artificii.

lost in translation
AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
12-Feb-2007, 12:02 Top

Nici melodia bulgareasca nu e departe de surse de inspiratie mai cunoscute... Ce-ati zice de Dr.Alban ? Nu vi se pare ca mai mult de jumatate din ea ne intoarce in timp cu mai bine de 10 ani ? Smiley

Dr. Alban mai si canta. Negrul ala mi s-a parut de umplutura.

ASO (16 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 04:02 Top

:? Am ascultat si eu Locomondo de mai multe ori in speranta ca ar trebui sa prind esentza melodiei. OK, care este esentza?? Unde e show-ul? Baietii aia se misca ametiti unul pe langa altul si mai nimeresc din greseala si pe la microfon, cantand un refren, care sa fie si el acolo. Nu scrie nicaieri Romania, nu ne identificam cu nimic decat la final pe acel ritm de hora, doar acolo suntem NOI. Andra cu Simplu aveau sanse si chiar bune de tot: exista specificul romanesc(Dracula), un show bunicel si voci bune. La Eurovision e nevoie de "plamani" gen Luminita Anghel si Mihai Traistariu nu de lalaiala. Cand se va gasi si la noi un copil minune gen Ruslana, atunci vom avea si noi sanse mari la locul 1.
Smiley

S-ar putea să ai dreptate...dar acest concurs e din ce în ce mai imprevizibil,...vezi ce s-a întâmplat anul trecut...Cu ce a rupt gura târgului LORDI?
Poate cu măștile.... Smiley

sabian (166 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 05:02 Top

Tare melodia Liubi, liubi, I love you. O sa luam locul 1Smiley

Pe bune? Smiley
Ce ti-a placut la ea? Ca e copiata?

sabian (166 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 05:02 Top

Bai ce nemernici, unde masa au sesizat ei plagiat la melodia lui Moga, piesa aia daca mergea la Eurovision era nr.1....oricum a ajuns super hit in Europa....eurovisionul p....di.

Nene... asculta-le. Smiley pe [url]www.muzica[/url] buna.ro
Explica un compozitor ce si cum.
Sincer, pentru mine Moga e un fake, in afara de furat, nimic nu stie. :L

Ru3MsS (7 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 06:02 Top


Sincer, pentru mine Moga e un fake, in afara de furat, nimic nu stie. :L


si eu sunt de aceeasi parere...moga sucks

dupa cum spune si Shakti intr-un post anterior, o mare parte din nota finala sau de votul publicului o face si show-ul fiecarei melodii...dupa cum am vazut in ultimii ani, melodia in sine a inceput sa aiba din ce in ce mai putina valoare...pana la urma toti au o sansa nu? sa vedem acum care-i a noastra Smiley

(Vizitator)
12-Feb-2007, 09:02 Top

Nici melodia bulgareasca nu e departe de surse de inspiratie mai cunoscute... Ce-ati zice de Dr.Alban ?

Dr. Alban mai si canta. Negrul ala mi s-a parut de umplutura.


M-am referit strict la linia melodica ce aduce flagrant de mult cu Dr. Alban. Sincer, nici n-am observat prezenta unui negru; vreau sa cred ca o melodie ajunsa la Eurovision va fi premiata pentru altceva decat prezenta scenica sau o pata de culoare care sa socheze. Cat priveste "geniul" Moga cu tenisi la costum si cu ureche buna muzicala (e obligatoriu, daca trebuie sa te inspiri de departe), parerea mea e urmatoarea: melodia compusa de el ar fi fost mult mai reprezentativa pentru Romania, avand ritmurilor acestor tinuturi (aveam pata de culoare de care vorbeam). Problema e ca pe ai nostri ii mai prostesti, insa nu te poti prezenta in fata Europei cu o melodie ce seamana izbitor cu un mare succes al unei formatii arhi-cunoscute. Sub aspectul imaginii ar fi fost un fiasco, chiar daca prezenta scenica sunt convins ca ar fi fost extraordinara. Melodia mi se pare ok, nu e insa pentru un concurs de o asemenea amploare. Oricum, la banii pe care-i au toti cei implicati in proiect, nu cred ca pierd multe.

Anubis20 (139 mesaje) (Utilizator)
12-Feb-2007, 10:02 Top

:? Am ascultat si eu Locomondo de mai multe ori in speranta ca ar trebui sa prind esentza melodiei. OK, care este esentza?? Unde e show-ul? Baietii aia se misca ametiti unul pe langa altul si mai nimeresc din greseala si pe la microfon, cantand un refren, care sa fie si el acolo. Nu scrie nicaieri Romania, nu ne identificam cu nimic decat la final pe acel ritm de hora, doar acolo suntem NOI. Andra cu Simplu aveau sanse si chiar bune de tot: exista specificul romanesc(Dracula), un show bunicel si voci bune. La Eurovision e nevoie de "plamani" gen Luminita Anghel si Mihai Traistariu nu de lalaiala. Cand se va gasi si la noi un copil minune gen Ruslana, atunci vom avea si noi sanse mari la locul 1.
Smiley

S-ar putea să ai dreptate...dar acest concurs e din ce în ce mai imprevizibil,...vezi ce s-a întâmplat anul trecut...Cu ce a rupt gura târgului LORDI?
Poate cu măștile.... Smiley


Asa este, merita mai degraba sa castige teenage pop bullshit ala din Rusia. Ala de a venit in maiou la un festival international. Evident ca marea majoritate a romanilor, cea consumatoare de sotul lui Salam Victoria, gutza de maimutza, adi de boule & company nici nu auzisera de Lordi pana la Eurovision. Dar asta nu inseamna ca altii sau ca alte natiuni nu auzisera. Ca dovada, acei altii au considerat ca ei, iar nu un pusti retardat care a facut din topaitul pe scena o arta, au meritat sa castige. PUNCT.

sabian (166 mesaje) (Utilizator)
13-Feb-2007, 12:02 Top

Pentru mine, un grup/solist are valoare doar daca poate cinta live.
Si avem destui de putini in tara care pot face asta. Probabil ca nici nu vom avea in viitorul apropiat ceva care sa rupa gura tirgului. Toate grupruile astea noi, sintetice, nu merita sa mearga la Eurovision.Smiley

Acest subiect este închis.