Week-end 3: Catch me if you can(2002)

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
23-Apr-2010, 04:04 Top

http://www.imdb.com/title/tt0264464/" class="link"> Catch me if you can - Lucrând ca doctor, avocat si co-pilot la o companie de avioane celebra, Frank, reușește sa strângă peste un milion de dolari din escrocherii – toate înainte de a împlini 21 de ani.

Cu: Tom Hanks, Leonardo DiCaprio
Regia: Steven Spielberg


Vizionare plăcută!




Ne vedem luni aici, atunci se deschide thread-ul.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
26-Apr-2010, 11:04 Top

Let the commentaries begin!

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
29-Apr-2010, 01:04 Top

Săptămâna asta am fost puțin ocupat cu facultatea si de aceea nu am reușit intervin mai devreme, dar nu am de gând sa rămân dator Smiley

După ce in urma cu câteva luni nu mai aveam noroc de un film de calitate, acum reușesc sa dau numai peste unele foarte reușite, nu am mai văzut un film sa mi se para slăbuț de ceva vreme…

Catch Me If You Can , credeam ca o sa fie un film “de vara”, dar in schimb am avut plăcerea de a da peste unul dintre filmele bune ale lui Steven Spielberg…mi se pare fabulos felul in care reușește sa transpună imaginea anilor 60 pe ecran. Decizia de a da rolul principal lui Leonardo DiCaprio e de asemenea foarte inspirata…Leo face un rol foarte bun…după film chiar am stat sa mă gândesc cine s-ar mai potrivi așa bine in acest rol, si nu mi-a venit vreun actor in minte. Voi ce ziceți?

Normal ca cel mai mult din tot filmul mi-a plăcut Frank Abagnale Jr., dar foarte mult m-a impresionat si tatăl sau, un om care nu si-a abandonat principiile indiferent de situația în care se afla, un adevărat romantic, dar care nu a avut norocul sa își găsească o parteneră pe măsura…a dat peste o țărancă depravată care parca a băgat in gura tot ce lucea, un fel de pițipoancă de Dorobanți, o Columbeanca a anilor 60.

In momentul in care afla ca părinții săi vor divorța alege sa fuga in lume si sa își încerce norocul…la vârsta la care noi majoritatea nu reușim sa ne facem o omleta el reușește lucruri incredibile, imaginația ajutându-l din plin. Reușește sa se impresioneze un pilot, un doctor, un avocat si asta pana la 19 ani, mie in perioada aia îmi venea greu sa impresionez un adolescent...

(îmi dau seama ca este un film si se mai exagerează puțin, dar povestea e reala, Frank Abagnale Jr. a făcut toate aceste lucruri in realitate)

De când scriu aici si nu am zis nimic de Carl…si personajul asta mi-a plăcut mult. Deși aparent un tip sumbru si plictisitor, el e plin de umor, un umor așa mai negru, dar e haios rău. Sublima a fost gluma aia a lui “Cioc! Cioc!” Smiley

Din punctual meu de vedere cea mai buna secvența a filmului a fost in momentul in care Carl reușește sa-l prindă pe Frank, dar pana la urma este păcălit de acesta. LEGENDAR!! Nu mi-ar fi plăcut deloc sa fiu in locul sau. : D

M-a întristat momentul in care Frank s-a dus la aeroport sa-si ia nevasta, sa fuga cu ea in lume si ea îl dăduse in gat si lucra mana in mana cu FBI-ul, dar era oarecum previzibil, era cam prostuță fata.

Un peste alta, iar o sa dau o nota mare filmului de week-end [FONT=Wingdings] [FONT=Wingdings] J[/FONT] [/FONT] Foarte rar mi-a fost dat sa vad peste un film de comedie/acțiune așa reușit.