Vi se pare corect ca autorii sa-si puna suburile unde vor?

(Vizitator)
24-Aug-2006, 11:08 Top

vi se pare corect ca autorii sa-si puna suburile unde vor?

Intrebarea e inutila in aceasta formulare... Bineinteles ca autorii isi pun suburile unde vor, ca doar nu le-ar pune acolo unde nu vor. :B:
Cat despre faptul ca pe un site apar si subtitrari urcate de alte persoane in afara celor care traduc de obicei, totul mi se pare OK atat timp cat e mentionat corect autorul in text. Acum, depinde din ce motive traduce fiecare un film. Daca traduci doar ca sa faci reclama unui site, sau traduci ca sa-ti poti vinde mai bine filmele, sau traduci pe bani, asta este, n-ai ce face, strangi din dinti si strigi "Hotii"... Eu urmaresc o alt gen de rasplata cand traduc un film, si anume bucuria celor care au nevoie de munca mea si respectul comunitatii. Ca si Intellect, si eu ma numar printre acei traducatori amatori care n-au de castigat foloase materiale de pe urma traducerilor efectuate. N-am avut nimic impotriva sa-mi vad traducerile puse aici, si nu am cerut stergerea lor. AMC poate sa confirme cazul traducerii mele la Hot Tamale, urcata aici de userul cu nume predestinat pentru asa ceva, si anume noname .
Mai baieti, dar in momentul in care aici sunt urcate traduceri facute special pentru un anumit site, in ciuda strasnicelor batai cu pumnul in piept ale moderatorilor de aici si ale acuzatiilor de furt, asta nu mi se mai pare cuser. Ia priviti voi la Monopoly (2006), urcata aici de acelasi noname la doua ore dupa publicarea pe titrari.ro .
Daca baiatul carea tradus filmul a considerat ca e potrivit sa treaca la sfarsitul textului subtitrarii
794
01:28:29,118 --> 01:28:33,218
Subtitrare realizata de Bebef
-----www.titrari.ro----

trebuia s-o fi lasat asa cum era, nu sa fie scoasa partea cu titrari.ro

Oricum, imi place sa constat ca aici toata lumea are aceleasi pareri, iar despre subs.ro se vorbeste numai de bine... Si ma bucur sa-l vad aici si pe veverita_bc, care se pare ca si-a gasit intr-un final locul...

P.S. Si nu va mai deranjati sa aruncati in mine cu noroi, deoarece de ieri nu mai sunt moderator pe titrari.ro. Incerc sa ma tin departe de lumea voastra dezlantuita...
Atat am avut de spus, si spor la tradus tuturor, orice ati traduce.

intellect (63 mesaje) (Utilizator)
24-Aug-2006, 12:08 Top

Cat despre faptul ca pe un site apar si subtitrari urcate de alte persoane in afara celor care traduc de obicei, totul mi se pare OK atat timp cat e mentionat corect autorul in text.


Mie nu mi se pare deloc OK. Să zicem că mâine-mi vine pe chelie să-mi fac site-ul propriu de subtitrări și să public numai pe el, că doar n-o să ajut concurența, nu? Imediat o să se găsească un binevoitor să le aducă pe titrări, subs sau softpedia și numărul de vizitatori de pe site-ul meu va fi redus drastic. Site-urile celelalte vor crește, al meu va rămâne permanent mic și semi-necunoscut. Iar dacă mai pun și un anunț publicitar de tipul Google AdSense sau averea.ro, o să-mi scadă și profitul.
Este exact aceeași situație ca Astral/RDS vs. rețele de cartier, peștele cel mare îl mănâncă pe cel mic. Ți se pare corect?

Chestia cu traducerile pe bani, deși mie nu-mi place, rămâne la latitudinea fiecăruia. Oricum plătitorul începe să piardă din momentul în care subtitrarea apare pe un site, oricare ar fi el, deci nu cred că aici era mărul discordiei.

P.S. Bine ai revenit în rândul plebeilor.

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
24-Aug-2006, 12:08 Top

adi pt traducerea aia stii ce am fost de acord sa las!
Dar daca nu o vrei nu e bai stii ca o pot sterge oricand.
Anunti la noi la erori si o voi sterge.
Am numarat pe acel site sunt 100 de suburi la care s-a scos [url]www.subs.ro[/url] .

(Vizitator)
24-Aug-2006, 01:08 Top

Nu stiu cine a lansat chestia asta cu concurenta si cu "No. 1", dar eu nu-mi fac site de subtitrari, pentru ca n-am nevoie... Iar cine isi face si are aceasta placere, sa-si publice de la inceput doar traducerile pe care le face, nu sa faca tam-tam dupa ce s-a vazut cu sacii de subtitrari in caruta, saci care, dupa opinia lui Intellect, sunt tot "de furat"...

@AMC: nu voi cere stergere decat pentru cele din care am fost sters ca autor. In rest, le puteti lua pe toate, ca de-aia traduc, sa se bucure lumea... Daca voiam altceva, nu le mai publicam deloc.

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
24-Aug-2006, 01:08 Top

Nu stiu cine a lansat chestia asta cu concurenta si cu "No. 1", dar eu nu-mi fac site de subtitrari, pentru ca n-am nevoie... Iar cine isi face si are aceasta placere, sa-si publice de la inceput doar traducerile pe care le face, nu sa faca tam-tam dupa ce s-a vazut cu sacii de subtitrari in caruta, saci care, dupa opinia lui Intellect, sunt tot "de furat"...

@AMC: nu voi cere stergere decat pentru cele din care am fost sters ca autor. In rest, le puteti lua pe toate, ca de-aia traduc, sa se bucure lumea... Daca voiam altceva, nu le mai publicam deloc.


@adio067 am facut acest site pentru a se bucura lumea de suburile facute de noi...si fiind munca noastra dorim sa ramana in ograda noastra....ca si de aici se bucura lumea sa le dw...

(Vizitator)
24-Aug-2006, 02:08 Top

Da, iar eu respect acest lucru...
In schimb, ceea ce nu pot sa respect e aspectul destul de dubios al acuzatiei voastre de furt, care seamana mai mult a " Uite, ala fura mai mult ca mine, si nu-i cinstit, pentru ca eu sunt mai mic !"
Ia gandeste-te, noname poate urca suburi aici fara acordul unui admin ?

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
24-Aug-2006, 02:08 Top

Da, iar eu respect acest lucru...
In schimb, ceea ce nu pot sa respect e aspectul destul de dubios al acuzatiei voastre de furt, care seamana mai mult a " Uite, ala fura mai mult ca mine, si nu-i cinstit, pentru ca eu sunt mai mic !"
Ia gandeste-te, noname poate urca suburi aici fara acordul unui admin ?

Si tu anunti si eu le sterg...asa cum facem si noi, in partea cealalta numai ca tu le stergeai expatronu le repunea...
Iar eu cans spun ca sterg chiar sterg si sunt om de cuvant.

(Vizitator)
24-Aug-2006, 02:08 Top

Uite, am scris un exemplu la Erori, e unul care a urcat aici peste treizeci de subtitrari cu autorul sters... Dar asa se intampla cand moderatorii sunt prea ocupati cu altele...
A doua din lista, American Splendor, e tradusa de Patronu... Si te mai intrebi de ce nu-ti sterge subtitrarile...
Apropo, de ce "ex" ? Ti-e "fosta" ? Smiley

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
24-Aug-2006, 04:08 Top

MDa 1 pentru 100 Smiley Mi se pare TARE CORECT Smiley .
Ex...deoarece un patron are subtitrari cand da faliment devine expatron Smiley

(Vizitator)
24-Aug-2006, 09:08 Top

Astea sunt vise... Ma rog, viseaza in continuare, dar nu te mai adresa astfel in prezenta mea... Ati fost ani de zile colegi de forum, chiar trebuie sa apelezi la formulari din astea cand vorbesti de cineva ?

(Vizitator)
24-Aug-2006, 11:08 Top

Sincer, si eu ca si intellect sunt de acord ca autorul unei titrari are dreptul sa puna titrarea lui pe ce site vrea, si din respect pentru munca lui, sa ramana acolo acea titrare, caci daca vrea poate sa puna si el pe toate siteurile, nu este chiar atat de dificil.Dar am cam renuntat la ideea asta, caci sunt slabe sanse sa ajunga sa fie respectata aceasta alegere.Si am ajuns sa merg pe urmatoarea idee : "Din moment ce oricum o sa ajunga pe acel site titrarea, de ce sa nu fie pusa de mine".Pana la eventuale schimbari (care sper sa vina din partea siteului subs.ro - caci altcineva sigur nu se va obosi ) voi continua in felul acesta Smiley
p.s. inca ceva pentru adio67: "Si nu va mai deranjati sa aruncati in mine cu noroi", nu cred ca are cineva sa-ti reproseze ceva, si eu cel putin chiar iti admir munca.

(Vizitator)
25-Aug-2006, 10:08 Top

Eu am intelegere pentru toate site-urile care se ocupa de subtitrari si traduceri, atat timp cat se respecta autorul. Intr-o vreme le publicam si pe softpedia cu mana mea, ca sa nu ma mai trezesc ca vreun pulica urca acolo traducerile mele cu autorul sters. Dar moderatorul de pe softpedia isi ia cam des vacanta, si e o babilonie... Nici acum n-a aparut acolo traducerea mea la Le Chevaliers du Ciel, desi le-am trimis-o de aproape 4 luni, si mi se pare injositor sa ma rog de ei s-o publice... Nu mai vorbesc de autori stersi si alte probleme. Intr-un cuvant, acolo n-ai cu cine discuta.
In rest, daca apare o traducere noua, sa nu va faceti iluzii ca ea poate fi gasita doar in locul in care a fost publicata. Sunteti naivi daca asta e impresia voastra. Pe net nu exista doar softpedia, subs.ro si titrari.ro, sunt o gramada de site-uri care colectioneaza asa ceva. De alte moduri de propagare n-are sens sa mai discut. Acolo n-ai nicio sansa daca vrei sa ti se respecte ceva, nici macar numele. Ia sa incerce careva sa ceara scoaterea unei subtitrari de pe regielive.ro pentru nu are autor... Aud ? N-am vazut sa fie facut vreun demers in acest sens pe vreun alt site in afara de titrari.ro... Aia sunt hotii, nu ? Restul sunt baieti de treaba...

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
25-Aug-2006, 10:08 Top

Eu am intelegere pentru toate site-urile care se ocupa de subtitrari si traduceri, atat timp cat se respecta autorul. Intr-o vreme le publicam si pe softpedia cu mana mea, ca sa nu ma mai trezesc ca vreun pulica urca acolo traducerile mele cu autorul sters. Dar moderatorul de pe softpedia isi ia cam des vacanta, si e o babilonie... Nici acum n-a aparut acolo traducerea mea la Le Chevaliers du Ciel, desi le-am trimis-o de aproape 4 luni, si mi se pare injositor sa ma rog de ei s-o publice... Nu mai vorbesc de autori stersi si alte probleme. Intr-un cuvant, acolo n-ai cu cine discuta.
In rest, daca apare o traducere noua, sa nu va faceti iluzii ca ea poate fi gasita doar in locul in care a fost publicata. Sunteti naivi daca asta e impresia voastra. Pe net nu exista doar softpedia, subs.ro si titrari.ro, sunt o gramada de site-uri care colectioneaza asa ceva. De alte moduri de propagare n-are sens sa mai discut. Acolo n-ai nicio sansa daca vrei sa ti se respecte ceva, nici macar numele. Ia sa incerce careva sa ceara scoaterea unei subtitrari de pe regielive.ro pentru nu are autor... Aud ? N-am vazut sa fie facut vreun demers in acest sens pe vreun alt site in afara de titrari.ro... Aia sunt hotii, nu ? Restul sunt baieti de treaba...

Adi este parere ta si ne pare rau ca nu intelegi, dar munca noastra deci trebuie respectata.
Si nici autorul nu e respectat in totalitate--->vezi la erosri
QED

(Vizitator)
25-Aug-2006, 10:08 Top

Pana una alta, respectati si voi autorii pe viitor.

AMC (1,453 mesaje) (Administrator)
25-Aug-2006, 11:08 Top

Pana una alta, respectati si voi autorii pe viitor.

Noi ie respecatam...doar ca altii ne fura suburile.

Acest subiect este închis.