Two hands(1999)

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
23-Iun-2008, 10:06 Top

Un film despre lumea interlopa din Australia, care nu are nimic special, dar incanta...o comedie neagra care mi se pare ca aduce oarecum cu http://www.imdb.com/title/tt0120735/" class="link"> Lock, Stock and Two Smoking Barrels .

Scenariul, care este destul de credibil, ne prezinte viata de zi cu zi a unor criminali; reuseste sa ilustreze intr-un mod placut partea omeneasca a raufacatorilor ca Pando(Bryan Brown).
Din puncut meu de vedere punctul forte al acestui film este personajul creat de Heath Ledger, Jimmy, un tanar naiv care face greseli, dar are impresia ca este indistructibil si ca poate sa le rezolve, el nedandu-si seama in ce lume sinistra traiseste, cu oameni pregatiti sa-l penalizeze pentru orice greseala.
Filmul te face sa te gandesti ca unele lucruri majore din viata noastra pot fi declansate de catre cel mai nesimnificativ lucru. Forta destinului si anumite circumstante il fac pe Jimmy sa inteleaga ce conteaza cu adevarat in viata si sa renunte la visele lui superficiale.

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
24-Iun-2008, 01:06 Top

Un film dintr-un gen pe care il apreciez pentru ca itzi ofera tot ceea ce trebuie sa-tzi ofere un film. Inclusiv faptul ca este pe gustul majoritatzii celor care il vizioneaza si prin urmare nu naste cine stie ce controverse.
In ciuda subiectului - destul de banal, rapiditatea desfasurarii evenimentelor cumulate cu adrenalina hold-up-urilor si comedia generata de idiotzenia tough-guy gangsterilor duc la un film excelent.
Se pare ca si Australia are o lume interlopa destul de bine conturata desi multora nu ne-ar veni sa credem. Filmul are meritul de a portretiza aceasta lume in stil Tarantino si Guy Ritchie si constituie cred (poate ma insel) un punct de plecare pentru alte filme australiene de gen.

Filmul care imi vine cel mai repede in minte ca termen de comparatie este True Romance (1993) in regia lui Tony Scott dar scenariu Quentin Tarantino.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
24-Iun-2008, 08:06 Top

Am vazut si True Romance si trebuie sa recunosc ca ai dreptate, se aseamana mai mult cu el.

Si ca tot veni vorba de lumea interlopa din Australia...mi se pare foarte amuzanta faza ca in timp ce gangsterii din State poarta Gucci si Armani, cei din Australia poarta pantaloni scurti Smiley