TOP 100 Filme si Documentare NEtraduse INCA

FreeYourMind (17 mesaje) (Utilizator)
24-Feb-2008, 04:02 Top

Salutare tuturor,
am observat cu satisfactie ca in ultima vreme oamenii au inceput sa se trezeasca la realitate si au inceput sa traduca filme si documentare din ce in ce mai interesante si mai importante pentru noi si lumea in care traim, gen:
Zeitgeist (2007)
BBC-The Power Of Nightmares (2004)
THE SECRET - The Law Of Attraction (2006)
EVIDENCE - The Case For NASA UFOs (By David Sereda - 2001)
Doing Time, Doing Vipassana (1997)
The Corporation (2003)
samd
(NOTĂ: Filmele de mai sus SUNT DEJA TRADUSE !!! Cele netraduse înca se găsesc în lista enumerată mai jos de la 01 la 100)
Sunt deja traduse unele dintre cele mai importante documentare, dar din pacate, intr-un numar extrem de mic comparativ cu cele existente acum pe piata si care sunt, deasemenea, de o importanta uriasa. Acestea sunt documentare care ne pot schimba felul de a gandi, credintele adanc impamantenite, deci inclusiv comportamentul si modul de a trai.
Stiu ca sunt multi oameni avizi de astfel de informatii (ca cele din documentarele de mai sus) pe care nu le gasim pe nici un post de televiziune si nici nu cred ca o sa le vedem prea curand, deoarece nu se vrea o dezdobitocire a maselor de oameni. Oamenii pot fi mult mai usor de controlat daca sunt tinuti in ignoranta, iar "Tembelizorul" face o treaba buna in a hipnotiza si conditiona mintea umana. Tot cu ajutorul televizorului putem deconditiona, dehipnotiza oamenii (care sunt mult mai receptivi la un film sau un documentar decat la carti, in ziua de azi, din pacate).
Asa ca va invit sa traducem impreuna lucruri mai importante si mai educative decat majoritatea filmelor de 2 lei existente acum pe piata (in cea mai mare masura), filme care nu ne ajuta cu nimic in viata, filme fara nici un fel de mesaj, filme pentru oameni cel putin superficiali, ca sa nu spun altfel. Mai sunt numite si filme de distractie ... mai bine spus de distragere de la adevaratele probleme cu care se confrunta omul astazi, filme din categoria "paine si circ", povesti de adormit ... Omul este astefel distras de la sine, din propria viata, din propriile probleme, intr-o completa uitare de sine, complet automatizat si robotizat, usor de manipulat, de manevrat, dar asta nu ofera o rezolvare ci o evitare a acelor probleme. Uneori evitarea este buna, ofera un repaus, un time out, dar nu e buna mereu si mereu.
Ca sa nu mai lungesc vorba va pot scrie o "mica" lista cu top 100 (din punctul meu de vedere) al celor mai importante documentare si filme de tradus (ma refer la cele care nu sunt traduse deja). Ele sunt intr-o ordine aleatorie.
Si eu personal, traduc incet incet, in masura timpului disponibil din ele (in caz ca va apucati de tradus vreunul din ele, poate postati un anunt ceva aici sa stim si noi sa nu ne apucam de ele aiurea).
Iata cele mai importante documentare si filme NETRADUSE inca, dupa parerea mea si a altora:
(Ultima actualizare: 24 februarie 2008 )
01 ) ENDGAME - Blueprint For Global Enslavement by Alex Jones - Illuminati NWO 911 Truth Video si End Game - Extras - Battle.For.The.Republic - Bilderberg - Jimmie. Vaughan [2007] DvDrip - DownWithNWO
02 ) LEGEND OF ATLANTIS (este tradusa partea I; au mai ramas de tradus partile: II, III, IV, V) - am mai tradus 10 minute din partea a 2a, dar nu mai pot continua traducerea , documentarul e prea pervers, pana la urma ... cine o vrea, sa-mi spuna.
03 ) Quest for the Lost Civilisation (Graham Hancock) 1998 - in 3 parti - ns
04 ) CHARIOTS OF THE GODS (este si unul mai vechi facut de nemti in 1970 dupa cartea lui Erik Von Daniken si altul mai recent de la Discovery in 3 parti) - ns
05 ) MYSTERIOUS ORIGINS OF MAN - Forbidden Archeology (1996) ns
06 ) Scientific Proofs God is Real
07 ) Unlocking The Mystery Of Life - Life's Origins, Evolution And Intelligent Design (sub intr-o limba necunoscuta mie, dar sunt buni timpii)
08 ) Free Energy - The Race To Zero Point - spaniola sub
09 ) The Montauk Project - One Man's Story - Stewart Swerdlow (pe aceasta pozitie fost inlocuit Who killed the electric car).
10 ) Indigo (2003) cu Neale Donald Walsch si James Twyman
11 ) FRACTALS - The Colors Of Infinity (Arthur C. Clarke) ns
12 ) LSD - The Beyond Within (1986) - sub EN
13 ) In The Name Of God - Scenes From The Extreme
14 ) Nova Origins (1997) - mini sub en
15 ) Stephen Hawking's Universe (1997) (mini) - in 6 partie, sub EN, cineva a tradus ep 1 deja
16 ) The Take (2004)
17 ) Magical Egypt (un documentar in 8 parti de John Anthony West)
19 ) GRASS - War on Drugs (1999) (Spanish sub)
20 ) One, The Movie (2005)
21 ) Einstein's Equation of Life and Death - Span sub
22 ) Tot ce gasiti de Alex Jones ... eu am subul in span pt 911.The.Road.To.Tyranny (Matrix of Evil, Terrorstorm samd)
23 ) Tot ce gasiti cu David Icke ...
24 ) Gurdjieff'S Legacy - in 3 parti ns
25 ) OSHO - Tot ce se poate gasi cu el
26 ) Harsh Realm (1999) serial tv in genul Etajul 13 sau Existenz (despre o lume virtuala in care am putea trai)
27 ) Siddhartha (1972) (Sub Span) - film
28 ) Who Killed JFK-The Jim Garrison Files
29 ) The Occult History Of The Third Reich
30 ) Alternative Three (Cosmic Black Operations Of The illuminati) VHS-RIP in 2 parti
40 ) Cults; Dangerous Devotion (Decoding The Past) XviD WS 2007.01.06
41 ) The Secret NASA Transmissions - The Smoking Gun
42 ) Tot ceea ce gasiti legat de Cercurile din lanuri (mai bine spus formele din lanuri ca nu mai sunt doar cercuri de mult timp), - sunt mai multe documentare care aduc niste explicatii foarte bune gen Crop Circles - Quest For Truth (2002) sau Paranormal - Crop Circles (Divx 47 mins).
43 ) Conspiracy - Anthrax Attacks
44 ) Behind the Big News
45 ) History Channel - Brotherhood of Terror (2005.TVRip.SoS)
46 ) Derren Brown - toate documentarele facute de acest tip sunt geniale
47 ) Conscious Revolutions (911- Illuminati - Media Propaganda - NWO)
48 ) First On Moon - Untold Story
49 ) New World Order Top Secret
50 ) Hydrogen_Car-and-Multi-Fuel 1
51 ) HAARP - advanced Tesla technology
52 ) The 5Th Dimension - sunt mai multe episoade
52 ) Hoxsey - How Healing Becomes A Crime (alt. cancer cure)
53 ) Awakening to Zero Point w Gregg Braden
54 ) Dreamworlds - Desire. Sex and Power in Music Videos
55 ) 2012 The Future of Mankind 2006 (3h24min - Michael Tsarion)
56 ) The.Doomsday.Clock.-.Astronomical.Precession.and.2012.(David.Flynn).(2005)
57 ) Welcome To The Evolution Mayan 2012 This Is How It All Ends
58 ) Election Fraud USA (20 Video Clips Avi+Flv) Diebold, BlackBoxVoting, Votergate CD-ROM
59 ) Irate Cinema Underground - Welcome to the Police State
60 ) Ufo_the_Greatest_Story_Ever_Denied_Xvid
61 ) Invisibly Visible (Identifying Masonic Symbols)
62 ) Return to the Source - Philosophy and the Matrix
63 ) Harry Browne - How I Found Freedom in an Unfree World
64 ) Richard Kershaw - All Hail the Supreme Architect of the Universe
65 ) Freeman Perspective - Corporate Logos and Freemasonry
66 ) Money_Bankers_and_The_Federal_Reserve
67 ) Masonry - Behind Closed Doors - John Ankerberg Show
68 ) The Secret History of 911
69 ) Clash.of.the.Geniuses-Inventing.the.Impossible
70 ) 2012 - Where History Ends (2006)
71 ) Future Of Bit Torrent
72 ) The New Atlantis
73 ) Bermuda.Triangle.The.True.Story
74 ) Dan Aykroyd Unplugged on UFOs (2006)
75 ) Incredible Creatures That Defy Evolution
76 ) The Capitalist Conspiracy (1960's Anti New World Order)
77 ) World without cancer (working cure supressed by Edward Griffin)
78 ) HoagLands Mars - in 4 parti
79 ) William Cooper - Secret Government, MAJESTY12, Mars and Moon Base
80 ) Finally The Truth Behind Them All! [Bilderberg, Trilateral Commission, Council on Foreign Relations)
81 ) Fingerprints of Creation (Proof Big Bang Theory is a Lie)(Technical)
82 ) FRONTLINE - PBS - Secret History Of The Credit Card (23 Nov. 2004)
83 ) The Men Who Killed Kennedy - The Guilty Men (2003)
84 ) Phenomenon - The Lost Archives - sunt mai multe episoade
85 ) Carlos Castaneda's Deception [Tales from the Jungle series]
86 ) Architecture of Doom - Nazism Documentary
87 ) Shamans of the Amazon
88 ) BBC.Documentary-Greg.Palast-Bush.Family.Fortunes
89 ) 100 Reasons Evolution is Stupid
90 ) 9-11 - Osama Is Innocent - The Physical Evidence
91 ) Jeremiah Films - The Evolution Conspiracy - 4 episoade
92 ) Astronauts Gone Wild - An investigation into the authenticity of the moon landings (2004)
93 ) The Awful Truth with Michael Moore - 2 sezoane ns
94 ) The Pleiadian Mission - UFO Billy Meier Space,Time Travel,Dinosaur photos (1998 ) ns
95 ) The Nazis A Warning From History (1997) - in 6 parti
96 ) Mysteries Beyond
97 ) Krishnamurti & David Bohm - The Future of Humanity
98 ) IMAX - The Enigma Of The Swastika
99 ) Satanic Ritual Abuse and Secret Societies
100 ) Free Energy - Laurence Gardner - Lost Secrets of the Sacred Ark
SAMD ...
Mai vreti? Adevarul este ca abia am zgariat suprafata in ceea ce priveste ceea ce este cu adevarat important de tradus. Asa cum am spus sunt mii de astfel de documentare, dar eu am selectat ce mi s-a parut mai interesant si mai urgent de tradus. Pe alte forumuri am putut posta 300 de titluri ... pe acest forum sunt posibile doar 10 000 de caractere.
In fine, ca sa nu spuneti ca nu aveti de unde va inspira, poate ca lista asta va va folosi. Un search in google ar trebui sa va ajute sa le gasiti.
Asa ca nu este timp de pierdut. Timpul zboara, informatiile sunt multe si trebuie sa circule pe la cat mai multa lume. Sunt documentare care nu o sa le vedeti niciodata la TV, asa ca informati-va si dati si la altii. Traduceti si dati cunoscutilor. Or sa se uite la voi cu alti ochi (unii cu ochi mai buni alti or sa va ia de nebuni, in fine… o sa fie o viata mai intensa oricum). Trust me...
Sa-i dam bataie ...

fymaaa.blogspot.com