Propunere subtitrari diverse FPS la acelasi film!

gepetordi (4 mesaje) (Utilizator)
12-Apr-2014, 22:32 Top

Servus la toata lumea.

Am vazut ca, in ultima vreme, a aparut o moda a celor care pot sa administreze subs.ro. Sa va spun despre ce este vorba: am sincronizat cateva filme si, dupa ce le pun pe subs.ro, sammyharet si Bibanu le sterg si le uploadeaza ei/el...

Atata timp cat am pus o subtitrare sincronizata de mine, am facut-o pentru a-i ajuta pe cei care au nevoie de ea! Va dau exemplul filmului Bedazzled, al carui framerate era 24 FPS. Domnul moderator sammyharet si-a permis sa stearga subtitrarea si sa o treaca intr-un fisier cu alta care are 23.97FPS. In acest fel, cine cauta o subtitrare pentru filmul Bedazzled cu 24 FPS o sa creada ca nu exista. In loc sa fim de ajutor, unii dintre noi mai rau incurcam!!

Acelasi "tratament" l-am avut si din partea moderatorului Bibanu care si-a permis sa-mi stearga subtitrarea si sa o comaseze cu a lui, pentru filmul Chances Are. Si in cazul acesta, subtitrarile sunt pentru filme cu framerate diferit. A mea este pentru 23.976 FPS...

Va rog frumos, lasati-le separat atata timp cat sunt pentru alt FPS, fata de cele existente pe site. Usuram cautarea celor care au nevoie de ele!

Cu speranta ca am fost inteles, va multumesc anticipat.

Cu stima,
Gepetordi

DISTEL (2,503 mesaje) (Administrator)
13-Apr-2014, 00:47 Top

Eu am fost cel care a comasat cele 2 sincronizari ale tale. Nici sammyharet si nici Bibanu nu au avut de-a face cu ce s-a intamplat.
Ma si mir ca nu ai observat pana acum aceasta practica a site-urilor de subtitrari de a uni arhivele si a pastra doar pe cea initiala.
Asa se face nu de ieri de azi, ci de foarte mult timp. Si e normal ca toate variantele traducatorului respectiv sa fie intr-o singura arhiva. Daca sunt doi traducatori la acelasi film, atunci raman separate.
Faza cu FPS-urile e chiar inutila. Prea putini se uita la FPS. Daca au varianta specificata, nu-i mai intereseaza sa afle la ce FPS e facuta sincronizarea. In cazul tau, nu vad unde ar fi inconvenientul. Atat la "Bedazzled" cat si la "Chances Are" ai specificat grupul celor care au ripuit, adica YIFY. E de ajuns ca cei care cauta filmul sa-l gasesca repede. Si se stie ca toate BrRip celor de la YIFY sunt ripuite clar dupa BluRay (asa cum o specifica si numele lor).Smiley Mai toate BluRay-urile au 24 FPS si doar cateva sunt pe 23,976 FPS. Nu se usureaza cautarea asa cum zici, ci se ingreuneaza, cautand in pagina in zeci de sincronizari pana gasesti ceea ce te intereseaza. Asa toate la un loc, e mai potrivit.
Nu esti primul care a intrebat de acesta practica. Au mai fost si altii si dupa explicatii, au inteles cum sta treaba. N-o facem numai noi, ci mai toate site-urile care se respecta. Sanatate!

Modificat 13-Apr-2014, 01:04

gepetordi (4 mesaje) (Utilizator)
13-Apr-2014, 02:45 Top

OK, multumesc DISTEL pentru raspuns.