Eraserhead 1977

bond1 (39 mesaje) (Utilizator)
29-Mai-2008, 06:05 Top

Dupa parerea mea cea mai mare porcarie. In primul rand m`am plictisit ca dracu primele 30 de minute... urmand ca mai apoi sa fiu scarbit de cum au putut ei sa faca acel copil prematur. Dupa faza asta filmu devine jalnic, penal... nu mai am cuvinte... daca il vedeam pe asta prima oara cred ca nu ma mai uitam la nici un film al lui Lynch...

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
29-Mai-2008, 09:05 Top

Film senil, fantastic, comic, macabru si probabil cel mai pur Lynch posibil. Anumite cadre si motive le-am regasit si in filmele lui ulterioare pe care le-am vazut (Elephant Man, Twin Peaks, Mulholland Drive si relativ in Dune).
Film transpus in univers apocaliptic industrial in care un personaj - Henry - introvertit si emotiv isi traieste propriul cosmar. Comedie neagra dell'arte.
Schimbul de replici: Tatal fetei " Well Henry, what do you know?"
Henry: "I don't know much of anything.." incadrat in momente de liniste tampa m'a dat pe spate.

Imaginatie bolnav-butaforica transpusa in art-film dar destul de usor de inteles. Sunt incantat ca am vazut acest film.

Si ca sa mai aberez un pic.. cred ca inspiratzia lui Lynch in formarea lui regizorala vine din Metropolis (1927), din Buster Keaton si mai recent din Stanley Kubrik. Cu siguranta insa multi altii regizori il au pe Lynch (si in special acest film de debut) drept punct de reper in creatiile lor (Ex: Caro & Jeunet - "Delicatessen" (1991); Veit Helmer - "Tuvalu" (1999)).

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
29-Mai-2008, 10:05 Top

Daca filmul a putut sa 'smulga' doua asemenea pareri atat de diferite si totusi oarecum apropiate (porcaria poate fi opera unui tip senil) inseamna ca nu e chiar o pierdere de timp.
Filmul e mai mult vizual, dialogurile verbale sunt putine si, uneori, pot parea insipide, inutile dar asta e una din calitatile filmului. Te lasa sa urmaresti restul. Apropierea de Metropolis este... subtila, poti la fel de bine sa te duci cu gandul un pic si la http://www.imdb.com/title/tt0088846/" class="link"> Brazil (un pic).

Eu am avut impresia ca vad un film de Ed Wood, mai bine montat, mai sumbru si mai... coerent ?!, dar la fel de amuzant prin absurdul personajelor, al scenelor, al firului epic. Cine-i cunoaste opera stie ca asta nu este un compliment decat daca esti fan Ed Wood - intamplarea face ca eu sunt, dar cum am spus nu este un compliment, filmul doar creaza aceasta impresie.

Intradevar trebuie sa ai stomacul cam tare ca sa-l vezi pana la capat (eu n-am avut curajul sa-l vad impreuna cu altcineva). Asta e Lynch, straniu, ciudat, in aparenta complicat si care atrage atentia. In rau sau in bine.

Dar ii asigur pe toti cei care s-au simtit 'pacaliti' de acest film ca in celelalte vor gasi mai mult din cea ce cauta.

bond1 (39 mesaje) (Utilizator)
30-Mai-2008, 12:05 Top

Intr`adevar are si parti comice dar totusi mi`a lasat un gust amar.. bine ca nu l`am vazut prima oara :d