Blood Simple. (1984)

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
15-Iun-2008, 07:06 Top

Doar ce m-am intors noaptea trecuta din Zurich unde mi-am urlat plamanii pe strazi si pe stadion - azi Duminica, fiind zi de refacere, vizionez niste filme.

Blood Simple.

Nota: Am vazut tot Coen cu exceptia "Paris, Je T'aime" (care nu e doar Coen - e un cumul de regizori).

Doar "Blood Simple." nu vazusem. As vrea sa spun film superb. Dar sunt aspecte negative care ma impiedica sa fac acest lucru.

In primul rand este un Film-Noir ce se inscrie in seria Fargo, No Country For Old Men. Idee de baza a filmului se aseamana mai mult cu Fargo (probleme familiale ce duc la angajarea de ucigasi platiti).
Ca regie si modalitati de exprimare regizorale parca este mai apropiat de No Country For Old Men (inceputul cu o strada si o naratiune este un exemplu de similitudine).

Sa enumar cateva din aspectele care ma impiedica sa-l incadrez la filme senzationale.
- low-budget - normal.. era film de debut.. dar cred ca aveau nevoie de ceva mai mult cash care sa ajute filmul din punct de vedere artistic;
- actori de calitate medie ("Ray" nu este convingator absolut deloc, jocul actorilor este cam fad, exceptie facand relativ detectivul-ucigas);
- feeling mult prea acut de anii '80 (la un moment dat faceam paralele cu "Silent Rage" (1982) cu Chuck Norris pentru ca atat jocul actorilor cat si exprimarea cinematografica sunt similareSmiley ).

Daca pentru cele de mai sus se pot gasi scuze si trecem peste, rezulta un film foarte bun. Parere personala: Fargo este superb, No Country For Old Men este foarte bun iar Blood Simple. este Coen cu poveste in stilul celor doua amintite si nu trebuie ratat.

8.5-9/10

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
15-Iun-2008, 08:06 Top

Ma bucur ca ti-a placut. Se vede clar ca este un film facut cu cheltuieli minime si tocmai acest lucru te impresioneaza cand vezi ce a iesit. Initial, cand l-am vazut, credeam ca o sa fie o aiureala, un horror facut in casa cum au fost atatea in anii '80 dar pana la urma s-a dovedit ca este o mica bijuterie.
Chiar daca John Getz (Ray) pare mai 'moale' nu acelasi lucru se poate spune despre Dan Hedaya si Emmet Walsh a caror interpretare aproape ca domina intreg filmul. La un moment dat nu mai stii ce sa crezi, toti se comporta ca niste idioti, cea ce confera filmului si o doza de umor, destul de negru este adevarat (faza in care cineva, nu spun cine, incearca sa scape de altcineva pe care-l crede mort...).
Filmul este plin de atmosfera densa, apasatoare a unui loc uitat de lume in care orice este posibil - te duce cu gandul la primul Texas Chainsaw Massacre. Povestea este destul de banala dar, schimbarile de situatie si ingeniozitatea celor doi Coen de a crea o stare permanenta de neliniste si suspans, te captiveaza si te tin 'treaz' pana la sfarsit.
Edit:
Legat de observatia ta cu 'feeling-ul prea acut pentru anii '80' ai in mare parte dreptate dar poate ca tocmai aceasta 'precocitate' l-a facut sa devina un clasic, un film care nu trebuie trecut cu vederea de nimeni.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
17-Iun-2008, 02:06 Top

Unele filme sunt victimile propiului success. Daca acum 25 de ani acest film a facut senzatie, fiind un film inovator, acum nu prea mai e asa grozav. Acest gen de filme noir s-au facut intr-o nebunie de la acest debut al fratilor Coen, iar ca rezultat Blood Simple sufera fara sa aiba vreo vina. Ideea cu sotul gelos si cu inselaciunea a fost facuta de atatea ori incat originalul nu mai pare asa de bun cum era in ’84.

Totusi filmul ramane unul destul de reusit, un debut senzational al fratilor Coen. Puctul forte a filmului este faptul ca are atatea rasturnari de situatii, incat ti-e greu sa iti dezlipesti ochii de ecran. Desi, dupa cum ati remarcat si voi ca „Ray” nu este prea convingator, scena in care se duce la bar si descopera „cadravul” mi se pare foarte reusita, a jucat-o foarte bine. De asemenea mi-a placut mult Dan Hedaya(Marty), mi se pare ca este perfect pentru rolul de nesuferit, in orice film.

mariusgabriel (91 mesaje) (Utilizator)
4-Aug-2008, 03:08 Top

sunt un fan al filmelor noir, dar Blood Simple. si Fargo nu mi-au placut de nici o culoare. Cel putin Fargo care este unul din cele mai over-rated filme. Blood Simple a fost un pic mai bun decat Fargo.
Nu sunt filme pentru toata lumea, daca iti place stilul coen atunci s-ar putea sa-ti placa, pentru altii sunt extrem de plictisitoare cum de altfel mi s-au parut si mie. Deocamdata fratii coen raman cu o masa restransa de fani, eu unul nu ma numar printre ei, singurul film care mi-a placut a fost No country. Mai ramane Big L. pe care inca nu l-am vazut.