Concurs subs.ro » 8 Apr 2012 - Opinia ta contează

• Site-ul Subs.ro lansează un nou concurs pentru utilizatorii săi.

În perioada 8 Aprilie - 22 Aprilie 2012, ne interesează mesajele dumneavoastră cu privire la noul site. Vom premia cea mai obiectivă părere, construită atât pe argumente pro, cât și contra. Fiecare utilizator care își va scrie părerea are dreptul la un singur mesaj în cadrul acestui topic. De asemenea, vă rugăm să folosiți un limbaj decent.

Câștigătorul va fi anunțat pe data de 23 Aprilie. Acesta va primi drept premiu un Hard disk Seagate 500GB SATA-III 7200 rpm 16MB Barracuda.

Vă așteptăm mesajele! Mult succes tuturor!
    Pentru probleme tehnice, contactati tehnic[at] subs.ro
  • As dori si eu sa imi exprim opinia, chiar daca mi-am facut contul recent, sunt utilizatorul acestui site de foarte multa vreme.
    Lista mea de argumente contra:
    - nu imi place modul in care sunt asezate pe pagina subtitrarile; mi se parea mult mai lejer asezarea anterioara de tip "lista";
    - Butonul de cautare,avdand in vedere ca nu luam doar 3-4 sbtitrari(cele mai recente) pozitionate central, ar trebui situat cum a fost inainte mai central, mai mare si cu afisarea in lista a rezultatelor cautarii.
    -Ar fi fost ine daca era o sectiune speciala pentru SERIALE, in care sa gasim atat subtitrarile pentru cele mai noi seriale si episoade intr-un timp cat mai scurt, dar de asemenea sa putem gasi subtitrari pentru seriale mai vechi, care ar aduce si un punct forte acestui site ( dau exemplu printre altele Top Gear ) mai nicarieri nu gasesti subtitrari pentru aceasta emisiune.
    -Daca tot aminteam mai sus de seriale & show's mai vechi , ar fi buna o sectiune speciala pentru REQUESTURI, la vedere unde sa putem ruga traducatorii sa inceapa traducerea unui serial/film/show.
    Lista cu PRO :
    -imi place in partea din dreapta ca poti selecta intre categoria "Filme" si "Seriale";
    -informatiile despre episod ( sezon,episod,versiunea) asezate frumos langa poza filmului.
    -apar foarte promt subtitrarile in limba romana pentru toate filmele si serialele noi, si pentru diverse versiuni ale acestora astfel inat sa nu avemprobleme cu sincronizarea lor.
    -Inca un argument PRO este acela ca site-ul nu este incarcat cu multe reclame care sa incurce utilizatorul.
    -Ruleaza foarte bine, fara intreruperi;
    - De asemenea o FOARTE importanta componenta a site-ului mi se pare sectiunea de "Trailere" unde putem urmari cele mai noi aparitii fara a accesa alte site-uri de profil.

Una peste cealalta, spun ca #subs.ro este No. 1 in Romania in materie de subtitrari. Tineti-o tot asa ! Modificat 12-Apr-2012, 20:57
  • Am si eu voie sa particip ? Smiley Smiley Daca DA imi modific postul Smiley Smiley

In primul rand vreau sa felicit echipa care a lucrat la noua interfata a website-ului. Ati facut o treaba minunata si pentru asta aveti nu numai respectul meu dar cred ca si al celorlalti utilizatori.

Design-ul arata ca pentru secolul 21, bine aranjat si bine structurat. Paginile cu diferite categorii sunt intotdeauna bine venite si asta consider un lucru bun pentru comsunatorii de mai multe informatii. Apreciez faptul ca pentru fiecare film ori serial poti lasa un comentariu aparte. Insa nu doar la categoriile mentionate aterior ci si la sectiunea Stiri sau Trailere. Ajuta destul de mult persoanele care fac sincronizari si traducatori cand mai apare cate o eroare intro subtitrare.
    Noul mod de Cautare este foarte bine gandit si implementat, avand sectiuni separate in functie de ce anume vrei sa cauti. Inca un plus la capitolul avantaje.

La sectiunea schimbari ar fi cateva care m-ar deranja vizual. In primul rand casuta de "Cauta" nu imi place cum e pusa peste NavBar. Casuta de search ar putea fi ridicata putin si NavBar-ul lasat un pic mai jos sa nu fie lipite intre ele.

Si cu aceasta imi inchei argumentele despre noile haine pe care subs.ro le are in momentul de fata. Le urez celorlalti participanti mult succes si nu uitati Opinia voastra chiar conteaza. Modificat 10-Apr-2012, 13:16
  • Cu siguranta poti participa.
  • PRO
    -noul site este binevenit în primul rând ca idee; orice schimbare, adesea este binevenită și totodată este de apreciat faptul că acceptați critici în vederea corectării...
    -prin această schimbare transmiteți și sentimentul cum că sunteți o echipă pusă pe treabă... chiar dacă aceasta este benevolă; alte site-uri de subititrări din românia par uitate... așadar chiar și schimbarea interfeței denotă implicare
    -tineți cont de observațiile aduse și modificați/reparați unele chestii (de ex. la căutare daca scriam numai "years" nu-mi găsea "Thousand Years of Love" <-- dar acum este bine); și altele.
    -ați păstrat tema cărămizie, o culoare care ne-a rămas cu siguranță în memorie, mai ales dacă vrem să vă diferențiem de alte site-uri de profil;
    -detalii în plus la fiecare subtitrare, ceea ce este minunat.
    -aparent nu mi s-a părut comod să nu am buton de download chiar pe index, însă am conștientizat că este mai bine așa, intrând specific la film/serial și de acolo să selectez versiunea/sezonul.
    -comunicarea cu userii a devenit mult mai flexibilă; inclusiv prin opțiunea de a lăsa comment aici și acum dar mai ales la fiecare film/serial în parte, unde pot apărea observații/idei constructive;
    -feedback

CONTRA:
    -destul de puține aspecte; de exemplu când mă înregistrez ca utilizator nou, după ce trec datele la utilizator și apăs TAB, sare la Parolă, apoi la Confirmare iar după confirmare nu sare la e-mail ci la Antispam;
    -înțeleg că vreți să aveți pe index în prim-plan acel scroll cu seriale/filme însă pe Internet Explorer le văd orânduite bine (cu săgeți pe orizontală) iar pe Firefox le văd una sub alta <-> cred că e o mică problemă de incompatibilitate.
    -pentru cei cu rezoluții HD sau full-HD, indexul mi se pare ca un cârnat ce merge lung în jos iar pe margini gol; observ că aveți spații goale pentru reclame deocamdată dar și asa este destul de mult spațiu gol pe margini în opinia mea. Câte două filme/seriale pe mijloc mi se pare puțin; poate aceeași este senzația și la rezoluții cu ceva mai mici;
    -tot o problemă de incompatibilitate este la meniul de mai din dreapta puțin, pe Firefox dacă comut între filme și seriale nu se întâmplă nimic.
    -deci după părerea mea ar trebui puțin altfel restructurate meniurile de pe index însă link-urile ar putea râmâne aceleași căci sunt bune (câtre genul filmului/serialului, către Cinemagia sau IMDb, către trailere sau știri)

țineți-o tot așa, respect maxim! Modificat 9-Apr-2012, 20:35
  • Prima pagina este foarte aglomerata pe mijloc. Avem un modul cu subtitrari sus, care se pare ca include si seriale si filme. Dupa care avem in mijlocului paginii 2 coloane: una cu subtitrari filme si una cu subtitrari seriale... dupa care mai avem in partea dreapta un modul cu 2 taburi: seriale si filme.

Toate sunt numite "subtitrari", fara nici o aparenta diferentiere intre ele. Nu-mi este clar daca coloanele din mijloc vor sa fie un fel de Random Subs, sau altceva.

Cautarea ar trebui sa fie un punct central al site-ului. Majoritatea userilor interactioneaza cu website-ul prin funtia de cautare. Intri pe site, cauti serialul/filmul care-l vrei, iei subtitrarea si te uiti la film. Ati pus search fieldul acolo mic intr-un colt din motive estetice si ati neglijat importanta functiei.

Desi baza voastra de date suporta diferentirea intre seriale si filme, functia de cautare nu are optiunea asta.

Functia de comentarii nu mi se pare deloc utila. Majoritatea comentariilor vor fi de genul:

- Multe injuraturi la adresa celui care a tradus, pentru subtitrari traduse automat cu Google Translate sau mai stiu eu ce
    - "Multumesc pentru subtitrare" - vor face acel comentariu inainte de a downloada fisierul si nu vor reveni dup-aia sa ofere feedback positiv/negativ
    - "Cand apare subtitrare pentru episodul X/Y/Z, varianta A/B/C?"

Ceea ce nu va aduce nimic util si nu contribuie cu nimic la dezvoltarea siteului/comunitatii.

Readuc ideea cum ca ar fi fost mult mai utila separarea episoadelor/variantelor de film pe pagina de download. Un fel de mini-meniu (cu toate optiunile selectate by default), cu niste checkboxes in dreptul episoadelor/variantelor. Daca vrei sa downloadezi doar pt. varianta ta, downloadezi numai un .srt, daca le vrei pe toate, primesti un .zip/.rar cu toate. Un fel de cum e la Addic7ed.com, dar putin evoluat. O functie care, desi neglijabila, ar "economisi" banda, dar ar fi si mai usor de lucrat cu API-ul, si de integrat in programe 3rd party (gen XBMC, BSPlayer etc.)
  • Pro:
    - Arata ceva mai bine ca aspect fata de fostul site, insa e loc de imbunatatiri
    Contra si sugestii:
    - Cautarea trebuie pusa deasupra subtitrarilor, in tabul subtitrari, nu ca un tab separat, nici in colt deasupra. Aceasta functie e folosita cel mai des, trebuie sa fie mare si usor de recunoscut.
    - Trebuie sa existe un sistem in care noi sa putem avertiza daca subtitrarea e buna sau nu. Nu cred ca e bine sa se faca in comentarii acest lucru, veti avea de moderat aceste comentarii si dureaza, pierdeti mult timp.
    - Acasa nu isi are rostul. Situl este de subtitrari, daca incercati sa ii dati mai multe scopuri ca sa zic asa il veti face slab.El este bun pe subtitrari, lasati-l asa.
    - Partea de stiri denumiti-o blog.E la moda denumirea si astfel puteti pune stiri, trailere, review-uri si eventual concursuri.
    - Trailere e bine sa le puneti la fiecare film care are subtitrare. asa vad ceva interesant direct in partea de subtitrari, nu incep sa caut trailerul dupa ce am vazut ca are subtitrare. Pierdem noi timp asa.
    - Nu trimiteti lumea din subtitrari pe cinemagia ca e slab situl, ci direct in imdb.Asa au mai multe sanse sa se lamureasca despre ce este filmul respectiv. Modificat 17-Apr-2012, 07:22
  • Contra
    - linkul de imbd este cerut la upload dar nu este folosit in schimb este folosit cel de la tvpedia si cinemagia.
    - daca vrei sa contactezi un utilizator de pe shoutbox nu poti.
    - la fel la cautare cere id imdb pentru ce daca nu este folosit la descriere si cautarea in ordine alfabetica lipseste sau s-a renuntat la ea.
    - cautarea este mica ca dimensiune abia este vizibila.

Pro
    - Situl are oarecare inbunatatiri ce era si de asteptat.
    - Sectiunea pentru trailere este urmarea potentialului upgratului sitului in bine
    - Feedbackul este un lucru bun pentru instiintarea eventualelor probleme sau nereguli.
    - Ar trebui ca admini si moderatori sa aiba pe forum un loc unde pot discuta de problemele sitului despre subtitrari ...
    - In viitorul apropiat astept si theme pentru site
    - Un topic cu tutoriale ar fi binevenit.
    Probabil ca suntem in top 10 ca site dar e loc si de mai bine. Modificat 17-Apr-2012, 11:25
  • singura obiectie ar fi, nu se pun la titrari denumirile, ca sa vedem la care se potriveste, in rest e ok
    I love french movies
    super
    yessddssss
    da
  • Fiecare subtitrare facuta ori sincronizata e redenumita dupa sursa, ca fiecare sa stie exact ce versiune trebuie sa descarce pentru subtitrarea luata.
  • Le mulțumim tuturor celor care au participat la acest concurs. Câștigătorul său este ltpetru .
    Pentru probleme tehnice, contactati tehnic[at] subs.ro
  • Ii multumesc lui Gabriel pentru ca mi-a inmanat personal premiul si echipei subs.ro .

http://i1070.photobucket.com/albums/u485/Terminat_Tot/P1010872.jpg Modificat 30-Apr-2012, 21:09
  • Acest subiect este închis.