Movie club - Discutii generale

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
5-Mai-2008, 06:05 Top

Sunt sigur ca multi dintre voi ati auzit prin film expresia "book club", este vorba despre un grup de oameni care se strang de obicei o data pe saptamana si discut o carte care a fost propusa spre citire in saptamana anterioara.

Asta as vrea eu sa va propun voua, decat ca in loc de carti sa ne uitam la filme si sa le discutam, filme mai vechi, mai noi, filme mai cunoscute, mai neconoscute. Asa ca cine e interesat sa bage un post rapid si sa zica...odata ce ne-am strans macar 5 ii dam drumul.

ebo (216 mesaje) (Utilizator)
5-Mai-2008, 10:05 Top

Sunt sigur ca multi dintre voi ati auzit prin film expresia "book club", este vorba despre un grup de oameni care se strang de obicei o data pe saptamana si discut o carte care a fost propusa spre citire in saptamana anterioara.

Asta as vrea eu sa va propun voua, decat ca in loc de carti sa ne uitam la filme si sa le discutam, filme mai vechi, mai noi, filme mai cunoscute, mai neconoscute. Asa ca cine e interesat sa bage un post rapid si sa zica...odata ce ne-am strans macar 5 ii dam drumul.

Imi place idea, chiar imi place.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 10:05 Top

Decat o persoana? Haideti iubitori de filme!

kralizec (3,373 mesaje) (Administrator)
6-Mai-2008, 11:05 Top

Si mie imi place ideea. Dar na, tre' sa ne inscriem? Smiley In functie de film, voi comenta.Smiley

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 11:05 Top

Ideea este sa alegem un film de comun acord

kralizec (3,373 mesaje) (Administrator)
6-Mai-2008, 11:05 Top

Pai eu as zice sa propui tu vreo 3-5 filme, si vedem dupa aia cine se mai baga.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 01:05 Top

Ok! Propun eu 3 titluri, votam si filmul care are cele mai multe voturi o sa-l vizionam.

Filmele:
Scarecrow (1973) - Al Pacino
The Last Tycoon (1976) - Robert De Niro
The Last Detail (1973) - Jack Nicholson

Sper sa se bage cat mai multi.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 02:05 Top

Mentionez ca acest club de film nu o sa se axeze pe filme vechi, ci va avea fiecare sesiune o tema. Acum de exemplu eu am ales tema: Filme din inceputul carierelor marilor actori...data viitoare tema poate sa fie filme din 2007 sau filmele lui Brad Pitt, etc. Fiecare participant o sa aleaga el o tema.

ebo (216 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 02:05 Top

Ok! Propun eu 3 titluri, votam si filmul care are cele mai multe voturi o sa-l vizionam.

Filmele:
Scarecrow (1973) - Al Pacino
The Last Tycoon (1976) - Robert De Niro
The Last Detail (1973) - Jack Nicholson

Sper sa se bage cat mai multi.

Ok, Pacino, De Niro, Nicholson, te inteleg perfect dar eu spun ca putem merge si pe ceva mai "proaspat", daca intelegi ce vreau sa zic.

Putem face multe cu aceasta idee, spre exemplu ........ok, eh .......da. Scarecrow pare interesant, Gene Hackman si Al Pacino ......si nici nu l-am vazut vreodata.

EDIT: Ok, am postat la cateva secunde unul dupa celalalt. Acum inteleg motivul alegerilor tale, buna idee, imi place. Keep it up.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
6-Mai-2008, 11:05 Top

Si eu tot pentru Scarecrow optez. Mai asteptam macar 2 care sa voteze si ii dam drumul.

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
7-Mai-2008, 12:05 Top

Gene Hackman, Al Pacino si... Richard Lynch ! Interesant. Marea hoinareala cu un final...
Hai sa-l vedem, pardon comentam.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
8-Mai-2008, 10:05 Top

Pai eu zic sa-i dam drumul. Poate data viitoare o sa fim mai multi, dar pentru acum ajunge si atatia. Ne uitam la Scarecrow si poate pana la sfarsitul week-endului deja apucam sa ne dam cu parerea. Vizionare placuta!

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
16-Mai-2008, 05:05 Top

Pai vad ca nu mai comenteaza nimeni nimic, deci cred ca asta a cam fost tot. Eu zic sa trecem la tema urmatoare...sa aleaga cineva o tema si sa propuna 3 filme spre votare.

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
16-Mai-2008, 08:05 Top

o sa fie cam greu, s-a facut cald afara, cam greu cu vizionarile, dar...

de tema o sa va dati seama singuri, urmeaza propunerile (daca nu le-ati vazut cumva):

[color=orange] http://www.imdb.com/title/tt0061512/" class="link"> Cool Hand Luke (1967) [/color]

http://www.imdb.com/title/tt0071771/" class="link"> The Longest Yard (1974)

[color=orange] http://www.imdb.com/title/tt0079668/" class="link"> The Onion Field (1979) [/color]

cu ultimul este o problema, se 'gaseste' cam greu dar poate or mai fi centre de inchiriat care sa-l aiba. in locul lui am alta propunere, oarecum apropiata de celelalte, si anume

http://www.imdb.com/title/tt0061809/plotsummary" class="link"> In Cold Blood (1967)

initial m-am gandit la ceva gen Taxi Driver (1976), inclusiv el, ca tot a mai fost propus un film cu De Niro dar, eu stiu... parca e prea complicat. cum credeti. am verificat si, filmele propuse se gasesc, cel putin primul este peste tot si toata lumea se inghesuie sa-l vada.
eu saptamana viitoare lipsesc pana vineri si nu cred ca mai am cum sa comunic, dar om vedea, ne descurcam cumva.

inainte de campionatul european poate gasim ceva filme legate de fotbal sau sport in general, asa, ca sa intram putin mai repede in atmosfera.

Robert (320 mesaje) (Utilizator)
16-Mai-2008, 11:05 Top

Burt Reynolds ma enerveaza la culme, asa ca nici nu ma gandesc la The Longest Yard, nu-l aleg nici pe ultimul pentru ca dupa cum ai zis unii vor avea probleme in a-l gasii, asa ca ramane decat unul, Cool Hand Luke , intodeauna este o placere sa mai sterg un film din TOP 250 IMDB