La leggenda dell pianista sull'oceano (1998)

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
6-Sep-2008, 01:09 Top

Film frumos, elegant, artistic. Interpretare excelenta a actorilor. Tim Roth - actor mare!

Multe faze memorabile prin splendoarea lor cinematografica... dar parca si anumite secvente cam moarte ce lungesc filmul de pomana.. dar altii pot fi sedusi si de astfel de momente.

Desi are o picatura (istorica) din atmosfera "Once Upon A Time In America" se simte ca filmul nu are mai nimic american in el in conceptie.. hai sa zicem poate scena competitiei la pian este demna de filme americane. Altfel pluteste in film acel iz european pe care l-am simtit si in "Youth Without Youth" al americanului Francis Ford Copolla.

Edit: Am uitat sa mentionez.. mai vazusem acest film in urma cu cativa ani dar nu stiam titlul atunci cand l-am vazut si am fost placut surpsins sa realizez despre ce film e vorba. Parca mi-a placut mai mult atunci decat acum la revizionare.

pispuck (84 mesaje) (Utilizator)
29-Dec-2008, 10:12 Top

Am vrut sa vizionez acest film acum 2 ani in urma,dar neavand o subtitrare acceptabila am renuntat,totusi m-am hotarat sa il vad ceea ce am si facut acum vre-o 2-3 luni in urma.
Parerea mea personala(si doar a mea) e ca filmul acesta m-a lasat rece in toate privintele luand in considerare doua dintre genurile filmului(drama,fantasy). Genul muzical si-a spus cuvantul,piesele muzicale au fost partile memorabile din acest film.
Cu alte vorbe filmul August Rush este mult peste acesta,(din nou parerea mea) m-a incantat foarte mult vizionandul