Film battle

kralizec (3,373 mesaje) (Administrator)
20-Ian-2009, 01:01 Top

Am vazut o idee interesanta la secitunea "anime". Hai sa vede ce ar iesi aici, la filme Smiley.
Deci ar fi cam asa: sunt doua filme care au o oarecare legatura: acelasi actor, acelasi regizor, acelasi gen, filme care seamana ca subiect, etc... Cine doreste va alege filmul care i se pare mai bun, motivand, pe scurt, alegerea facuta si, automat, va propune un alt film pastrand legatura cu filmul castigator.

kralizec (3,373 mesaje) (Administrator)
20-Ian-2009, 01:01 Top

Propun eu doua filme pentru inceput:

Taxi Driver (1976) vs. Once Upon a Time in America (1984)

falic13 (1,211 mesaje) (Moderator Junior)
20-Ian-2009, 01:01 Top

a fost o data in america e o epopee a filmelor cu gangsteri si ilustreaza america anilor 30-60 propun showtime...

kralizec (3,373 mesaje) (Administrator)
20-Ian-2009, 02:01 Top

Pai nu, tre' sa alegi dintre cele doua Taxi Driver si Once upon a time in America, sa argumentezi de ce l-ai ales iar apoi sa propui alt film pe langa cel castigator. De ex.alegi Taxi Driver (pentru ca ...) si propui Showtime. Urmatorul va alege dintre Taxi Driver si Showtime alegand unul dintre astea si propunand ce vrea el si tot asa... Sper ca m-am facut inteles Smiley.

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
21-Ian-2009, 02:01 Top

Once Upon a Time in America , pentru ca este o epopee (la cat dureaza ... Smiley ) si , printre altele, ca are muzica lui Gheorghe Zamfir
vs.
The Godfather (1972)

prodi (1,805 mesaje) (Utilizator)
21-Ian-2009, 07:01 Top

Aleg The Godfather , pentru ca eu il consider unul dintre cele mai bune filme facute pana acum.. si nici nu am vazut Once Upon a Time in America inca.. Smiley..

Acum:

The Godfather vs. The Lord of the Rings

falic13 (1,211 mesaje) (Moderator Junior)
21-Ian-2009, 07:01 Top

LOTR mi se pare una dintre cele mai bune povesti cinematografice : eroi memorabili , idile , batalii ...


the lord of the rings vs. harry potter

prodi (1,805 mesaje) (Utilizator)
21-Ian-2009, 08:01 Top

The Lord of the Rings - Pentru ca este filmul meu de suflet. Cel mai bun film, dupa parerea mea..

The Lord of the Rings vs. The Shawshank Redemption

privitoriul (30 mesaje) (Utilizator)
25-Ian-2009, 02:01 Top

Shawshank Redemption da clasa de departe prin calitatea suspansului si distributie.


Shawshank Redemption vs La Haine

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
27-Ian-2009, 01:01 Top

La Haine ca e underground!!! si pentru ca shawshank e mult over-rated fata de ce este in realitate (un film bun doar). ..si iar La Haine ca Vincent Cassel e rupere si nu stiu daca avea 20 de ani si mai e si Said Taghmaoui.. practic fimul cu care s-au lansat si cu care s-a lansat efectiv si Mathieu Kasowitz.

La Haine vs La Battaglia Di Algeri

Catalin (147 mesaje) (Utilizator)
30-Ian-2009, 09:01 Top

dificila alegere ... La Haine pentru ca este un film european care le-a adus aminte tuturor (si mai ales unora) ca arta cinematografica este mai mult decat 'interpretarea' cu actori si efecte speciale a unor benzi desenate (nu ca asta ar fi un lucru rau intotdeauna)

La Haine vs. Cidade de Deus

kaospilot (0 mesaje) (Utilizator)
15-Mar-2009, 03:03 Top

Pentru ca tot nu raspunde nimeni o sa ma arunc eu.

Cidade de Deus pentru ca la Haine a mai fost ales (de mine). Smiley

Cidade de Deus vs. Gomorra

cyrenius (11 mesaje) (Utilizator)
28-Iun-2009, 06:06 Top

Hmmmm.Nu e usoara alegerea.
Gomora.Pt ca ma pot identifica mai usor cu actiunea filmului.E mai reala pt mine(nu ca cea din Cidade de Deus nu ar fi reala) mai apropiata

Yes Man vs Bruce Almighty

prodi (1,805 mesaje) (Utilizator)
30-Iun-2009, 01:06 Top

Hmm.. nu am vazut Yes Man . Dar as alege Bruce Almighty .. De ce? .. Hmm pai in primul rand mi s-a parut un film decent, cu gulme bune/bunicele in stilul lui Jim Carrey. In al doilea rand Yes Man este mult mai comercial, si sunt sigur ca avem parte de acelasi umor, pentru unii rasuflat. Deci raman la Bruce ..

In Bruges vs. Burn After Reading

cyrenius (11 mesaje) (Utilizator)
2-Iul-2009, 05:07 Top

Burn After Reading. E mai amuzant cu ceva Smiley

The Fountin vs 7 Pounds